Post-it® Labeling and Cover-up Tape 658, 1 in x 700 in (25.4 mm x 17.7 m)
No one will ever know you goofed when you use Post-it® Labeling and Cover-up Tape. It covers mistakes neatly, is easy to write on, and is virtually invisible on copies. 700-inch long roll is wide enough to cover six lines of standard-sized type.
Special Price
$3.91
Regular Price
$4.60
| UPC | 00068060465313 |
|---|---|
| 3M ID | 7100263578 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No one will ever know you goofed when you use Post-it® Labeling and Cover up Tape. It covers mistakes neatly, is easy to write on, and is virtually invisible on copies.
- Secure yet removable
- Temporary labeling
- Copy blockout
- 1 in x 700 in
| 3M ID | 7100263578 |
|---|---|
| Keywords | post-it full adhesive roll, label roll, post it, post its |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Correction Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Post-it® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.05 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.958661417 |
| Base - Metric Gross Weight | 56.88 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.667 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.515 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.756273607035403 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12539893473075836 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11859987856497674 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.05 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.9586614173228347 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 241.812 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 53.796 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.667 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.515 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 73.31105803943892 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8235985098250219 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7115992713898605 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.687795275590551 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.124803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.1248031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1201.353 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 322.776 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 14.447 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.477 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.937 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | DISP |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 386.2599792128718 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.550699056070983 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.846397085559442 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6329.667 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1610.57 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1291.104 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.606 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.748 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 77683.2262325942 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 626.9990828990356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 478.1936697921087 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.273 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 216.905 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.028 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 4032 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4032 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


