Post-it® Dry Erase Cleaning Cloth DEFCLOTH, 11.6 in x 11.6 in (29.4 cm x 29.4 cm)
Great for every day erasing of dry erase makers. The cloth lifts and traps marker dust, cleans surfaces without the use of sprays or chemicals and is machine washable
Special Price
$3.09
Regular Price
$3.63
| UPC | 00051141986371 |
|---|---|
| 3M ID | 7100199897 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Wipe away marker dust with ease using the Post-it® Dry Erase Cleaning Cloth. The Post-it® Dry Erase Cleaning Cloth lifts & traps marker dust, is washable, and no sprays or chemicals are needed.
- Lifts & traps dry erase marker dust
- No sprays or chemicals needed
- Washable
- Ideal for everyday usage with Post-it® Dry Erase Surfaces or whiteboards
- 1 Cloth
| 3M ID | 7100199897 |
|---|---|
| Keywords | 3M white board, 3M whiteboard, 3M whiteboards, 3M dry erase, 3M dry erase boards, 3M dry erase board, 3M dry erase white board, 3M dry erase whiteboards, white board, whiteboard, dry erase, dry erase boards, whiteboards, erase board, dry erase board, dry erase whiteboard, board dry erase, dry erase whiteboards, erase boards |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Cleaning Cloths |
| Color Family | Black |
| Material | Polyester |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Post-it® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.188188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.196850394 |
| Base - Metric Gross Weight | 38.011 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.798 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 4.255307723213871 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08379991047909381 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05949835531845476 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.188188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 69.732 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 26.988 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.798 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 394.2839913238882 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2549990644683904 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7139802638214572 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6461.157 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 569.258 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 323.856 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 264.9978437688447 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 119.9491076095482 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.44881889763779 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.408 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.129 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2016 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2016 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


