Peltor™ Sport Tri-Flange™ Corded Reusable Earplugs 97317-10DC, 3 Pair Pack Neon Yellow
Special Price
$6.45
Regular Price
$7.58
| UPC | 00078371610067 |
|---|---|
| 3M ID | 7100173331 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Peltor™ Sport Tri-Flange™ Corded Reusable Earplugs helps keep your focus by reducing your exposure to hazardous noises and providing a comfortable fit with your hat or other safety gear. The tri flange design helps you achieve a secure fit, and the soft, flexible feel is comfortable for extended wear. Whether you're shooting inside or out, reach for the quick and comfortable hearing protection of 3M™ Corded Reusable Earplugs. Noise Reduction Rating (NRR) 26dB.
- 26 dB Noise Reduction Rating (NRR)
- Tri-flange design for snug, comfortable fit
- Washable and corded, reusable
- Cord helps reduce the chance of loss when not in use
- 3-pair pack includes storage container to help keep plugs clean when not being worn
- Great for shooting or hunting
- Can be used indoors and outdoors
- Ideal for Range Use, Hunting, Sporting Events, or any other loud environment where hearing protection is desired
- Color: Neon Yellow
| 3M ID | 7100173331 |
|---|---|
| Keywords | ear plugs, ear muffs, hearing protection, hearing safety, earplugs, earmuff, earmuffs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 36.741 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.533828878681376 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08100003974934587 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.021999929143428933 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2299212598425198 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 549.521 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.979 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 87.04817409634819 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.4969991007564788 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.10999964571714467 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.5196850393700787 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.606299212598425 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1426.464 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 49.895 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 6.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 723.4975099871459 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5749978334071184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11856.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 714.407 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 99.79 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90071.04628382485 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 194.00679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.52755905511811 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.476 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 9.979 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.131 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

