Peltor™ Sport Tri-Flange™ Corded Reusable Earplugs 97317-10C, 3 Pair Pack Neon Yellow
Tri Flange Reusable Earplugs feature a triple flange design that helps provide a custom fit. The patented flanges and flexible stem are made of a soft, non irritating polymer to help provide protection and comfort.
Special Price
$6.45
Regular Price
$7.58
| UPC | 00078371610067 |
|---|---|
| 3M ID | 7010336385 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Peltor™ Sport Tri-Flange™ Corded Reusable Earplugs helps keep your focus by reducing your exposure to hazardous noises and providing a comfortable fit with your hat or other safety gear. The tri flange design helps you achieve a secure fit, and the soft, flexible feel is comfortable for extended wear. Whether you're shooting inside or out, reach for the quick and comfortable hearing protection of 3M™ Corded Reusable Earplugs. Noise Reduction Rating (NRR) 26dB.
- 26 dB Noise Reduction Rating (NRR)
- Tri-flange design for snug, comfortable fit
- Washable and corded, reusable
- Cord helps reduce the chance of loss when not in use
- 3-pair pack includes storage container to help keep plugs clean when not being worn
- Made in U.S.A. Cord attached in Mexico
- Great for shooting or hunting
- Can be used indoors and outdoors
- Ideal for Range Use, Hunting, Sporting Events, or any other loud environment where hearing protection is desired
- Color: Neon Yellow
| 3M ID | 7010336385 |
|---|---|
| Keywords | ear plugs, ear muffs, hearing protection, hearing safety, earplugs, earmuff, earmuffs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | Tri-Flange™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 28.576 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.533828878681376 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06299929604195062 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.021999929143428933 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2299212598425198 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 549.521 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.979 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 281.25001525593603 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.32599975171540035 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.10999964571714467 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4608.862 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 49.895 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 262.8124842863859 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8659978120884176 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4306.725 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 392.81 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 99.79 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90315.14126020377 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 237.99783051906275 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 52.80071179327818 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.48 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 23.95 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.139 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

