Peltor™ Sport Tactical 100 Electronic Hearing Protector, TAC100-OTH, 4/CV
Special Price
$93.85
Regular Price
$110.42
| UPC | 00051141394237 |
|---|---|
| 3M ID | 7010336881 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Peltor™ Sport Tactical 100 Electronic Hearing Protector, with improved performance, enhanced comfort features and greater functionality. Featuring proprietary 3M technology that suppresses harmful gunshot noise while amplifying low level sounds, the Peltor™ Sport Tactical 100 Electronic Hearing Protector is ideal for both indoor and outdoor shooters and hunters. Adaptive Frequency Response reduces background noise for clearer conversations and hearing of commands. Plus, the Variable Suppression Time feature provides optimal echo reduction in indoor shooting environments. *Please note this is not a noise cancelling hearing protector.
- NRR: 22 dB noise reduction rating
- IDEAL FOR both indoor and outdoor shooters and hunters
- VARIABLE SUPPRESSION TIME Allows user to adjust volume and gunshot suppression to help reduce echoes indoors
- REDUCES BACKGROUND NOISE Actively filters background noise for clearer communication and hearing of commands
- DURABLE RECESSED MICROPHONES help to prevent damage and reduce wind noise
- Low profile cups for rifle and shotgun use
- Adjustable padded headband for comfort
- RUNS ON 2 AAA BATTERIES (not included)
- 2-hour Auto Shutoff and Low Battery Indicator
| 3M ID | 7010336881 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Color Family | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 424.562 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.893 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.735 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9359989895773599 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5709994636814548 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.6200787401574805 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.213 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 259.001 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.893 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.735 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1592.482399531728 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.3699985517834 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2839978547258193 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26096.111 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1982.198 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1036.004 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.085 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80551.34220504662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.99953050356646 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 82.22360530447195 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.32 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.296 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


