Peltor™ Sport Sporting Goods Banded Style Hearing Protector 97065-00001
Special Price
$6.52
Regular Price
$7.67
| UPC | 00080529970657 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332406 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Peltor® Sport Banded Hearing Protector, used to help protect hearing when exposed to noises exceeding 85 decibels, offers users a Noise Reduction Rating (NRR) of 28 in addition to being a comfortable yet economical alternative to earmuffs. Soft, washable plugs help provide hearing protection without additional weight. Each plug easily detaches and can be washed. The flexible band is compatible with hats and caps.
- Banded style hearing protection
- Lightweight earmuff alternative
- Noise Reduction Rating 28 dB
- Comfortable, soft plugs
- Washable and reusable plugs
- Can be worn with hats and caps
- Comes with two sets of replacement earplugs
- Color: Orange and neon green/yellow
- Ideal for Range Use, Hunting, Sporting Events, or any other loud environment where hearing protection is desired
- Easy on and easy off
- Includes: 1 Per Pack, with four replacement plugs
| 3M ID | 7010332406 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.524 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.574990126358205 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.028999605967798797 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 419.099 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 13.154 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.524 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 284.23999564534563 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0999986617940685 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.28999605967798797 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4657.859 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 498.951 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 131.54 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.352 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91352.54490981423 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 356.99895040121595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 80.90965022185007 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.59842519685039 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.497 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 36.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.209 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2790 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2790 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 279 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


