Peltor™ Sport Shotgunner™ II Low-Profile Hearing Protector, 97040-PEL-6C, 24 NRR Black/Gray
Special Price
$23.15
Regular Price
$27.23
| UPC | 00051125005647 |
|---|---|
| 3M ID | 7100088578 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Peltor™ Sport Shotgunner™ II Low Profile Hearing Protector is compact, yet features a Noise Reduction Rating (NRR) of 24 dB. Tapered cup design minimizes gun stock interference. Lightweight design for comfort and extended wear. Folds for compact storage.
- Low profile, cut-away cup design for rifle and shotgun use
- Adjustable headband and lightweight design for a comfortable fit
- Folds for compact storage and portability
- Comfortable foam ear cushions
- Tapered design minimizes gun stock interference
- Contains : 1 Earmuff
- Low Profile
| 3M ID | 7100088578 |
|---|---|
| Keywords | hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear, shooting earmuffs, hearing protection for shooting |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | Shotgunner™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 251.744 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.27 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 123.29676627857192 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5550005173146982 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4189995523954691 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.437007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2020.472 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 190.055 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.27 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 753.5671429610576 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7919994112775752 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.5139973143728147 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.561811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12348.753 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1720.022 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1140.33 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.667 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 65783.5961341214 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 315.26103492437494 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 175.97959154383483 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.60984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 45.3 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 38.6 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.078 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.823 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 95.529 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 115.062 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 98.044 CM |
| Pallet - Item Quantity | 420 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


