Peltor™ Sport RangeGuard™ Electronic Hearing Protector RG-NS-8, 8/case
TBD
Special Price
$63.93
Regular Price
$75.22
| UPC | 00051141990590 |
|---|---|
| 3M ID | 7100320805 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100320805 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | RangeGuard™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.362204724 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.897637795 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.015748031 |
| Base - Metric Gross Weight | 397.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.9 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 115.23272259142944 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.876998878971443 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7985143136336266 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.362204724409449 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.8976377952755907 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1888.326 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 362.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1133.470156704093 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.72499766695811 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.388114509069013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.67716535433071 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.976377952755906 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18574.248 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3504.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2897.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 524.7001840000087 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 383.28687054414075 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.856 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


