Peltor™ Sport Bull's Eye™ Hearing Protector, 97041-PEL-6C, 27 NRR Black/Gray
Special Price
$23.97
Regular Price
$28.20
| UPC | 00051125005654 |
|---|---|
| 3M ID | 7100088577 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Peltor™ Sport Bull's Eye™ Hearing Protector has a Noise Reduction Rating (NRR) of 27 dB. It features a low profile ideal for shooting and hunting. Lightweight design for comfort and extended wear. Adjustable, vented headband design reduces heat build and improves comfort when worn with caps and hats.
- Provides excellent noise reduction, yet features a low profile
- Adjustable, vented headband design reduces heat build and improves comfort when worn with caps & hats
- Lightweight design for comfort and extended wear
- Comfortable foam ear cushions
- Contains : 1 Earmuff
- Mid-range NRR
| 3M ID | 7100088577 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Color Family | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | Bull's Eye™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 288.031 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.798 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 161.68125052785538 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6349996583937247 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.188188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.062992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2649.481 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 226.796 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.798 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 992.4854141046865 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.3689998577357025 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.99999755286889 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.625196850393701 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16263.922 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1981.745 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1360.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.368 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.988 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76950.94130345741 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 312.9990921143581 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 180.000823206087 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.01574803149607 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 45.31496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 38.58267716535433 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.261 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 81.647 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.118 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.151 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.98 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


