Peltor™ Sport Blasts™ Disposable Earplugs 97082-PEL80-6C, 80 ea/pk, Neon Yellow
Blasts™ Earplugs provide an exceptional combination of comfort and attenuation in hearing protection. Blasts™ Disposable Earplugs are designed with soft, smooth foam for comfort and are our highest noise reduction earplug with a Noise Reduction Rating (NRR) of 32dB.
Special Price
$13.44
Regular Price
$15.82
| UPC | 00051125004299 |
|---|---|
| 3M ID | 7100088753 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Blasts™ Earplugs provide an effective combination of comfort and attenuation in hearing protection. Blasts™ Disposable Earplugs are designed with soft, smooth foam for comfort and are our highest noise reduction earplug with a Noise Reduction Rating (NRR) of 32dB*. Now in a convenient and re-closable 80 count pack.
- Peltor Sport's highest Noise Reduction Rating (NRR) earplug at 32 dB
- Helps protect against hazardous noises
- Soft foam expands slowly to fit comfortably
- Easy to insert and remove
- Great for use with additional hearing prtection like earmuffs
- Convenient, compact design is disposable
- Made in U.S.A. with globally sourced materials
- 80-pair pack with convenient and reclosable packaging to keep plugs clean and ready for use
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7100088753 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear, earplugs, foam earplugs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | Blasts™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 101.605 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.128 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.478 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.76914278238005 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.22400068149294486 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12800038942453992 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6251968503937009 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.125196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 782.796 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 58.06 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.128 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.478 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 495.8627732216094 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6440003168483632 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7680023365472396 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.125196850393701 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8125.735 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 745.706 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 348.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.018 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78476.53490582571 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 253.99898150844115 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 95.23308339600158 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.286 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.197 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.038 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 744 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 744 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 124 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


