Peltor™ Sport Blasts™ Corded Disposable Earplugs 97081-10C, 2 Pair Pack, Neon Yellow
Special Price
$2.52
Regular Price
$2.97
| UPC | 00078371970819 |
|---|---|
| 3M ID | 7010377058 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Blasts™ Earplugs provide an effective combination of comfort and attenuation in hearing protection. Blasts™ Disposable Earplugs are designed with soft, smooth foam for comfort and are our highest noise reduction earplug with a Noise Reduction Rating (NRR) of 32dB*. Corded version reduces chance of loss.
- Peltor Sport's highest Noise Reduction Rating (NRR) earplug at 32 dB
- Helps protect against hazardous noises
- Soft foam expands slowly to fit comfortably
- Easy to insert and remove
- Great for use with additional hearing protection like earmuffs
- Convenient, compact design is disposable
- Made in U.S.A. with globally sourced materials
- 2-pair pack includes storage container to help keep plugs clean when not being worn
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7010377058 |
|---|---|
| Keywords | ear plugs, ear muffs, hearing protection, hearing safety, earplugs, earmuff, earmuffs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Peltor™ Sport |
| Trademark 2 | Blasts™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 38.555 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.533828878681376 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08499922518537956 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2299212598425198 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 549.521 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.958 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.891 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.124 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.414 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 262.8124842863859 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0639993790018998 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4399985828685787 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4306.725 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 482.622 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 199.58 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 303.9998225719714 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 105.59921896393452 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 47.899 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.139 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

