Niagara™ Light Duty Scour Pad 98N, 6 in x 9 in, 20/Case
For light duty cleaning; Won’t scratch or dull surfaces; Ideal for glass, stainless steel, chrome, copper, porcelain and ceramic
Special Price
$11.95
Regular Price
$14.06
| UPC | 50048011193736 |
|---|---|
| 3M ID | 7100057474 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Won’t scratch or dull surfaces
- Ideal for glass, stainless steel, chrome, copper, porcelain and ceramic
- For light duty cleaning
| 3M ID | 7100057474 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | White |
| Commercial Kitchen Cleaning | General Surface Cleaning |
| Material | Fiber |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Niagara™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.45 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 17.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.143 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 24.28745014970345 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.039021820406723334 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.039021820406723334 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.45 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.398 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.143 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 479.8650325647108 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1699932254151453 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7804364081344667 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7863.579 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 530.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 354.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 163.891645708238 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 74.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


