MT73-05/1 boom microphone dynamic
3M™ PELTOR™ Microphones enable clear communication in noisy environments.
Special Price
$110.30
Regular Price
$129.77
| UPC | 04054596490192 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148856 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Communicate clearly with 3M™ PELTOR™ Microphones. They are available in different types, such as noise cancelling boom microphones, dynamic microphones, throat microphones and electret microphones.
- For clear communication in noisy environments
- Available in different types
- For use with specific 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
- 3M™ PELTOR™ spare part
| 3M ID | 7100148856 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Boom Microphones, Clear Communication, Noisy Environments, Communication Headsets, Noise Cancelling Microphones, Dynamic Microphones, Throat Microphones, Electret Microphones, Safety Markets, Personal Safety, Spare Part, Communication Accessories, 3M PELTOR Headset. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Number | MT73-05/1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.968503937 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.81102362 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.724409449 |
| Base - Metric Gross Weight | 230.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 109842.73937051812 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5088269011226975 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4761984863193356 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.018 HL |
| Consumer - Metric Net Weight | 216.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.566672120168159 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.761984863193356 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.525 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.16 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


