M40/1 WIND SHIELD FOR DYNAMIC MICROPHONE SMALL 1/CASE
For communications in high-noise environments, this boom microphone windscreen assists communications by helping ensure clear transmissions; works with 3M™ PELTOR™ Dynamic Microphones
Special Price
$13.78
Regular Price
$16.21
| UPC | 07318640011700 |
|---|---|
| 3M ID | 7000039648 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Foam windscreen for the 3M™ PELTOR™ Dynamic Boom Microphone
- Helps reduce transmission interference due to wind noise
- For use in windy environments
- EA/Case
| 3M ID | 7000039648 |
|---|---|
| Keywords | XH001652516,Protective Communications,CE Approved,PELTORMT Series,PELTORBoom Microphones,PELTORBoom Microphone Wind Screen M40,1,Safety,Accessory,Assembly,Demolition,Electrical,Machine Operations,Remediation,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | M40/1 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Demolition Electrical Machine Operation Remediation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Germany |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.05511811 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.724409449 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 230.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.52766011043833 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.022046226218487758 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02202417999226927 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.05511811023622 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 828.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.99 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 230.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2467.3120212382155 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.409245243697551 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.404835998453854 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40432.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.0 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.998 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.38 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.38 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.28 M |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


