Highland™ Masking Tape 2727, 06544, 24 mm x 55 m, 36 per case
| 3M ID | 7000088578 |
|---|---|
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for collision repair applications, Highland™ Masking Tape 2727 is built with a balanced construction to help lower costs associated with tape removal and rework. Its rubber-based adhesive sticks instantly to a variety of surfaces, and resists curling and lifting during the masking and painting processes. What's more, it resists adhesive transfer, virtually eliminating cleanup time and added labor.
Easy to Use for a Variety of JobsHighland™ Masking Tape 2727 is also very easy to apply. Its construction provides a very controlled unwind for fast application with less product waste. Smooth, high-density crepe paper ensures consistent surface contact. This paper backing also makes the tape highly conformable, with good stretch for excellent protection against paint seepage and overspray.
Balanced Construction for an Effective Masking TapeThe tape is constructed to resist solvents and moisture, greatly reducing the possibility of rework due to bleed-through. It also resists heat – it can withstand bake temperatures up to 250ºF (121ºC) for one hour, making it suitable for use in masking applications involving paint booths. The masking tape is easy to tear when you need it to, yet it resists tearing during removal for easy and efficient handling before and after the masking job.
- Engineered as our highest adhesion masking tape with superior performance in hot and humid environments
- Balanced construction for consistent unwind and easy tear
- Rubber-based adhesive provides quick stick for fast application
- Smooth crepe paper backing with classic feel and reliable performance
| 3M ID | 7000088578 |
|---|---|
| Part number | 6544 |
| Keywords | 6544 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | General/Bulk Masking, Paint Preparation |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Natural |
| Product Number | 2727 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Highland™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 545 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.9448 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 231.361 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 24.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 222.73666594577284 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.446723828268981 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.409245243697551 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.65 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.0 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 216.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 130.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 9 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1267.1580461271158 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.362301817378455 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.636980974790205 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.653543307086615 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.653543307086615 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.765 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.329 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 237.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 296.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 296.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67736.35594515284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 939.643230771276 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 846.5750867899299 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.43307086614173 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 46.25984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.11 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 384.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1050.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 900.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1175.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


