Highland™ Masking Tape 260018A, 18 mm x 55 m, 48 rolls per case
Special Price
$1.34
Regular Price
$1.58
| UPC | 00021200834325 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127101 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A general purpose masking tape used for holding, sealing non critical masking and general utility paper tape applications. Can be used for labeling and wrapping. Natural color.
- IDEAL TAPE FOR: This general use masking tape is also ideal for paint masking and other applications
- BEST USED FOR: Bundling
- BEST USED FOR: Mounting
- 48 ROLLS/PACK
- SIZE: 18mm x 55m
| 3M ID | 7000127101 |
|---|---|
| Keywords | masking tape, masking tapes, colored masking tape, scotch masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Highland™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 114.625 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 21.570367943885493 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.25270486802941594 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.24802004495798727 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 353.475 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 112.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 192.98490565485068 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.0313561050420668 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.9762405394958473 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3162.456 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.35 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 12 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1035.3765018553659 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.129833665411965 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.90496215798339 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16966.781 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.502 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76828.89381526795 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 822.3242379495933 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 761.9175781109369 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.259 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 345.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


