Highland™ Invisible Tape 6200, 1/2 in x 1296 in Boxed
Special Price
$0.99
Regular Price
$1.17
| UPC | 00021200075667 |
|---|---|
| 3M ID | 7010380169 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Economical matte finish tape, great for permanent mending, holding and splicing
- Fits 1 inch core dispensers
- .5 in. wide tape
- 1 roll/pack
| 3M ID | 7010380169 |
|---|---|
| Part number | 75156489 |
| Keywords | Highland, Highland Tape, Economical, Clear, Transparent, Office Tape, Invisible Tape, Crystal, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, USA, Giftwrap |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Application | Great for permanent mending, holding and splicing |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Highland™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 31.751 G |
| Base - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06999897286632048 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05898908749280769 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.594015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 69734.95 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 26.757 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 58.36677027684764 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8699992021470732 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7078690499136924 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.6598425196850393 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.6598425196850393 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 956.46 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 321.084 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 6.756 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.756 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 875.0720080180317 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.948155940101021 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.494428598964308 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14339.861 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4966.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3853.008 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.352 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.352 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95013.96955549816 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 935.9989895773599 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 679.5550815812885 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.557 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 308.241 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.257 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 11520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


