FUTURO™ Ultra Sheer Knee Highs for Women, 71014NEN, Medium, Nude
Mild compression. Ideal for everyday use, especially when standing or sitting for long periods or walking Enhanced toe with run guard and reinforced heel for maximum durability.
Special Price
$8.23
Regular Price
$9.68
| UPC | 00051131201125 |
|---|---|
| 3M ID | 7100155692 |
| Size | Medium |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Step lively with style and energizing support in FUTURO™ Ultra Sheer Knee Highs for Women. Stay moving, working, or playing with these ultra sheer compression hose that help keep your legs supported and comfortable from sun up to well after sun down. A tough run guard and heel and toe reinforcement provide the durability to meet the demands of your day. Ideal for everyday use, FUTURO™ Ultra Sheer Knee Highs for Women help improve circulation for lasting relief whether you’re sitting in the same spot for an extended period of time or on your feet all day long.
- Mild Compression (8-15 mm/Hg)
- Helps relieve symptoms of superficial spider veins or mild varicose veins
- Ideal for standing or sitting all day or active office work
- Reinforced toe, heel and durable run guard for lasting wear
- Graduated compression helps improve circulation
- Comfort band keeps knee highs from rolling down
- Silky-soft material provides a comfortable feel
- Great for business casual, evening and weekend wear
- Made from a comfortable blend of nylon and spandex
- Size: S, M, L
- Color: Nude
| 3M ID | 7100155692 |
|---|---|
| Keywords | Futuro, Futuro support, compression socks, compression stockings, compression hoisery, hoisery, compression nylons, compression pantyhose |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Compression Apparel |
| Color Family | Beige |
| Material | Nylon |
| Product Color | Nude |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Achy or Tired Legs Mild Varicose Veins Swelling |
| Quantity | 0 |
| Size | Medium |
| Sizes Available | Medium |
| Trademark 1 | FUTURO™ |
| Type | Sheer Knee Highs |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 34.927 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.703175138633743 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07700085431331219 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07694132950252228 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 273.716 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 183.24576019230778 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.16005560234622113 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.15388265900504455 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.7559055118110236 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.488188976377952 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3002.86 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 69.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.07 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.241 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.178 M |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 655.219995479361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3419537899193499 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9232959540302673 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10737.132 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 608.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 418.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.206 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88118.28647279342 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 185.18830023529716 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 92.32959540302673 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.444 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 41.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


