FUTURO™ Performance Compression Calf Sleeve, 80301EN, Small / Medium
Compression Sleeve. Health Supports
Special Price
$11.20
Regular Price
$13.18
| UPC | 00051131204942 |
|---|---|
| 3M ID | 7100151755 |
| Size | Small/Medium |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Lace up and get out there with the comfortable support of the FUTURO™ Performance Compression Calf Sleeve. Featuring stretchy fabric that delivers a snug fit to your calf so you can stay in the game. The lightweight, breathable material keeps you cool and comfortable, while the smooth texture feels great against your skin as you lift, sprint or break to the basket. Designed to move with you, this anatomical calf sleeve provides constant compression without limiting your range of motion. The bold, geometric print is bound to add a dose of edge to your workout wear. Reach for the comfortable support of the FUTURO™ Performance Compression Calf Sleeve.
- Provides all over, even compression to areas covered by the sleeve
- Provides compression for sore muscles
- Four-way stretch fabric and ergonomic construction enable a wide range of motion
- Low-profile, breathable fabric helps keep air flowing
- Great for everyday use, travel and during athletic activities
- Simply hand wash with mild soap and air dry
- Supported by our expert panel of engineers and medical professionals
- Includes one compression sleeve
- Size: S/M, L/XL
| 3M ID | 7100151755 |
|---|---|
| Keywords | compression wear, compression sleeve |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Compression Apparel |
| Color Family | Gray |
| Material | Polyester |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Product Use | Cycling Fitness Activity Post Running |
| Quantity | 0 |
| Size | Small/Medium |
| Sizes Available | Small / Medium |
| Trademark 1 | FUTURO™ |
| Type | Sleeve |
| Use For | General soreness and swelling |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 30.391 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.401603606356819 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06700068610060615 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.236 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.958 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 63.565688154998355 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.17599943314743147 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.08799971657371573 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.187795275590551 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.8437007874015747 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.187795275590551 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1041.655 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 39.916 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 13.177 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.763 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.097 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 558.7809994517627 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.401998891648023 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5279982994422944 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9156.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 635.936 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 239.496 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 209.9991232215833 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 60.192811444337124 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 27.303 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.095 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1368 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1368 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 114 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |
Write Your Own Review


