FUTURO™ Open Toe Knee Length Stockings, 71051EN, XL, Beige
Firm compression helps relieve discomfort from chronic tired, achy legs, more pronounced varicose veins, and moderate ankle swelling. Open toe design with smooth comfortable finishing.
Special Price
$23.29
Regular Price
$27.40
| UPC | 00051131215993 |
|---|---|
| 3M ID | 7100157341 |
| Size | X-Large |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Stay up, stay active and stay energized with the restoring support of FUTURO™ Open Toe Knee Length Stockings for Men and Women. These compression stockings help provide the relief and circulation you need whether you're on your feet for an extended period of time or just sitting in one place all day. Firm compression helps relieve discomfort from tired, achy legs and varicose veins, while an open toe lets your foot breathe. Designed to keep you moving at your regular pace, FUTURO™ Open Toe Knee Length Stockings for Men and Women offer soothing comfort for all day wear.
- Firm Compression (20-30 mm/Hg)
- Vein therapy helps relieve symptoms of moderate-to-severe varicose veins and ankle swelling
- Ideal for standing or sitting all day, traveling or active office work
- Can be used for supportive comfort during post-surgery recovery
- Open-toe design has a smooth, comfortable finish
- Graduated compression helps improve circulation
- Massages tired or achy legs as you move
- Materials are soft, smooth and soothing
- Knee length for enhanced coverage
- Reinforced heel for durability
- Made from a comfortable blend of nylon and spandex
- Size: S, M, L, XL
- Color: Beige
| 3M ID | 7100157341 |
|---|---|
| Keywords | Futuro, Futuro support, compression socks, compression stockings, compression hoisery, hoisery, compression nylons, compression pantyhose |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Compression Apparel |
| Color Family | Beige |
| Material | Nylon |
| Product Color | Beige |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Chronic Leg Conditions DVT Swelling Varicose Veins |
| Quantity | 0 |
| Size | X-Large |
| Trademark 1 | FUTURO™ |
| Type | Therapeutic Stockings |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 83.915 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.493 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.68 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 37.34653138597616 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18500090731244 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13399916757859046 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.3751968503937009 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.811023622047244 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.612 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 60.781 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.493 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.68 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 81.0588766846825 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.42799882193785577 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.2679983351571809 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.218897637795275 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.9059055118110235 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1328.317 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 121.562 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 18.336 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.921 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.302 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 656.9376918281396 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.9499989164279814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6079900109430854 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10765.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1338.097 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 729.372 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88301.35770507762 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 344.9991894704931 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 160.79856016978417 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.47244094488189 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.447 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.937 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.155 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.028 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


