FUTURO™ Firm Pantyhose, 71031EN, Plus, Nude
Firm compression helps relieve discomfort from chronic tired, achy legs, more pronounced varicose veins, and moderate ankle swelling.
Special Price
$32.85
Regular Price
$38.65
| UPC | 00051131215849 |
|---|---|
| 3M ID | 7100155701 |
| Size | Plus |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Embrace the energy you need for a long workday, travel day or play day with FUTURO™ Firm Pantyhose. Firm compression helps improve circulation to relieve symptoms from varicose veins or everyday aches and pains. Breathable materials help with airflow when you’re on the move, and a durable construction stands up to the demands of your day. FUTURO™ Firm Pantyhose offers soothing comfort for all day wear.
- Firm Compression (20-30 mm/Hg)
- Graduated compression helps improve circulation
- Helps relieve symptoms of moderate-to-severe varicose veins and swelling
- Ideal for standing or sitting all day, traveling or active office work
- Durable, reinforced toe and heel provide lasting wear
- Made from a comfortable blend of nylon and spandex
- Brief cut offers a comfortable fit
- Size: S,M,L,Plus
| 3M ID | 7100155701 |
|---|---|
| Keywords | Futuro, Futuro support, compression socks, compression stockings, compression hoisery, hoisery, compression nylons, compression pantyhose |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Compression Apparel |
| Color Family | Beige |
| Material | Nylon |
| Product Color | Nude |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Chronic Leg Conditions DVT Swelling Varicose Veins |
| Quantity | 0 |
| Size | Plus |
| Sizes Available | Plus |
| Trademark 1 | FUTURO™ |
| Type | Pantyhose |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 177.354 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.24 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.68 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.01979707896424 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3909986404753678 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.319998768938728 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.811023622047244 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.918 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 145.149 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.24 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.68 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 122.60341449816758 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8179987683655261 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.639997537877456 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.218897637795275 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.312992125984252 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.937795275590551 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2009.11 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 290.298 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 18.336 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.955 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.002 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 932.3213725167608 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.3719995334136685 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8399852272647355 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15278.01 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2436.698 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1741.788 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88301.35770507762 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 479.99925571940287 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 307.198729996274 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.47244094488189 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.447 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 139.343 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.155 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.028 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


