Dynatron™ Dyna-Hair Long Strand, Filler 472, 1 qt, 12 per case
| UPC | 00076308004729 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125050 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Balance of Performance
Dynatron™ Dyna Hair® reinforced body filler provides a balance of performance and economy when repairing splits, cracks or rust holes in automotive bodies. Reinforced with long strand fiberglass, this filler creates waterproof repairs that are twice the strength of ordinary body fillers. The two component polyester compound applies easily and creates a smooth, professional quality repair. This filler is produced with the highest quality resins, talc and microspheres. Dynalite has become an industry standard because it combines ease of use, faster working properties and top notch results.
Automotive body technicians rely on this filler for its good adhesion, consistent quality and compatibility with most paints. It combines spreading, easy mixing, good featheredging, and non separating properties into one filler.
Using Dynatron™ Dynalite™ Light Weight Body Filler is as easy as this simple 6 step process:
1. Clean the repair area using soap and water followed by a wax & grease remover/surface cleaner. Sand the surface as needed with grade P40 to P80 3M™ abrasive.
Note: If grinding is required use a grade 50 3M™ grinding disc, blow off the sanding dust with clean dry air. If repairing galvanized steel, e coat, primed/ painted surfaces or aluminum, sand with grade P80 3M™ abrasive to remove the paint/primer. Blow off with clean dry compressed air and re clean the surface using a clean paper or cloth towel and a wax & grease remover/surface cleaner.
2. Apply the required amount of body filler to a clean mixing surface. (Do not use discarded cardboard as a mixing surface as contamination may occur.) The correct hardener to filler ratio = 3 inch diameter circle 1/2 inch thick of filler to a 3 inch strip of cream hardener.
3. Mix the body filler and cream hardener thoroughly, to a uniform color. Gel time/setting time is approximately 3-5 minutes @ 75°F (24°C) using 2% hardener as prescribed. Spread the filler on the mixing board, being sure to break any air bubbles that were introduced during mixing.
4. Apply a thin layer using firm pressure to ensure maximum adhesion being sure to "wet out" the surface completely. Apply additional filler in layers, building up the damaged area higher than the surrounding surface. Maximum filler thickness should not exceed 1/4 inch. Allow curing time of 20 minutes.
5. Sand the filler to the proper contour with 3M™ abrasives, using the following recommended grade sequence: P40, P80, P180. Note: If more filler is needed blow off with clean dry compressed air and follow steps 2 through 6.
6. Wait approximately 45 minutes before applying primer and paint, always follow your paint company's recommended procedures.
- Fills splits, cracks or holes in fiberglass or metal
- Improved strength and flexibility to prevent cracking
- Waterproof, for protected use in unpainted areas
- Creates a smooth, professional-quality repair
- Compatible with most automotive paints
| 3M ID | 7000125050 |
|---|---|
| Part number | 472 |
| Keywords | 472 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 4.812992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.256 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 122.25 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 86.93466993233199 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.7690060130420626 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.3765831863529803 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1424.604 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.078 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 122.25 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1286.911615161813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.239993939933335 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.518998236235763 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.228346456692913 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21088.703 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.531 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.936 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.142 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.442 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.336 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98614.37045708737 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1948.8863977143178 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1597.0639012292029 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.616 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 724.416 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.26 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 672 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 672 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |


