Dynatron™ Dyna-Glass Short Strand Filler, 462, 1 qt, 12 per case
Dynatron™ Dyna-Glass Short Strand reinforced body filler creates waterproof repairs that are twice the strength of ordinary body fillers. The filler is designed to be used as a reinforcement material where a stronger filler is needed when repairing or filling larger gaps in auto body, marine, industrial and architectural surfaces.
Special Price
$32.49
Regular Price
$38.22
| UPC | 00076308004620 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125048 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reinforced with Short Fiberglass Strands
Dynatron™ Dyna-Glass Short Strand body filler is reinforced with short-strand fiberglass to create waterproof repairs that are strong and durable. It can be used to bridge a 1/2 inch hole, and can also be used in conjunction with fiberglass tape, cloth or mat to repair and rebuild rusted-out metal or damaged fiberglass materials. 3M™ Dyna-Glass™ Filler offers excellent sag resistance, high build and gap spanning characteristics.
- Fiberglass reinforced filler creates strong and durable repairs
- Easy to spread formula goes on easily
- Filler creates waterproof repairs
- Great for repairing fiberglass and rust holes in metal
- Significantly stronger than regular fillers
| 3M ID | 7000125048 |
|---|---|
| Part number | 462 |
| Keywords | 462 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Green |
| Material | Polyester Resin |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 4.812992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.433 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 122.25 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 86.93466993233199 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.159224217109296 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.707276579630297 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1424.604 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.228 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 122.25 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1286.911615161813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.03063889721073 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.48731895556356 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.228346456692913 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21088.703 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.704 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.736 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.142 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.442 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.336 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98614.37045708737 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2217.8503575798686 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1819.2898615115594 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.616 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 825.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.26 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 672 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 672 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


