Dynatron™ Valve Adaptor, 114, 1 per case
The Dynatron™ Valve Adaptor is designed for durable, secure attachment of ball valves to factory-sealed 5-gallon containers of body filler. This metal screw is threaded for easy attachment to the pail and to accept the Dynatron™ Ball Valve PN 113. When properly attached, the adaptor helps prevent leakage and facilitates the smooth operation and flow of filler through the valve.
Special Price
$57.91
Regular Price
$68.13
| UPC | 00076308001148 |
|---|---|
| 3M ID | 7010337935 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Vital Part for Dispensing Filler from 5-Gallon Pails
The Dynatron™ Valve Adaptor is integral for operators who use mechanical or air pails to dispense auto body filler. This durable metal screw features threaded attachment designed specifically for 5-gallon filler pails. Properly attached, the adaptor fits tightly into the hole at the bottom of the pail. Its other side is threaded for a Dynatron™ Ball Valve, PN 113. The two parts together allow filler to pass through from the bottom of the pail when the ball valve is open, and help stop the filler from leaking when the valve is closed.
This adaptor is available separately for use as part of a mechanical pail setup, or as part of the Dynatron™ Dispenser Kit PN 106 for air pail applications.
- A vital part for dispensing and conserving auto body filler
- Durable metal screw is used to securely attach Dynatron™ Ball Valve to 5-gal. pails
- Promotes proper operation of ball valve for smooth filler flow
- Threaded attachment helps reduce filler leakage from pails
- Available as part of the Dynatron™ Dispenser Kit PN 106 for air pail applications
| 3M ID | 7010337935 |
|---|---|
| Part number | 114 |
| Keywords | 114 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Dispense Units & Valves |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Dynatron™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 128.367 G |
| Base - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 147.65622444630716 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2830007920988618 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2799870729747945 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2419.652 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 127.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1277.2269639027468 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.214353032437472 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.398642662353424 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20930.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.705 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.335 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 105 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 105 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 105 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1607.1698913277576 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1528.7294184423781 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 693.42 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5460 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5460 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


