Dynatron™ Dispenser Kit, 106, 5 gal, 1 per case
| UPC | 00076308001063 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125081 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dynatron™ Dispenser Kit makes it easier to get the right amount of automotive body filler for use in car restoration projects. This system makes the job of an automotive technician go more smoothly and reduces waste of body filler materials.
How the Air Powered Dispenser Kit WorksAn air regulator, which is preset as the factory, permits only 10 lbs. (± 1lb.) of air pressure into the container to drive the piston. The system must be used with a regulator. Because the filler is dispensed from the bottom of the container, the combined effects of air pressure and gravity enhance the flow of the auto body filler through the dispensing valve.
Benefits of this Automotive Body Filler DispenserThis dispensing system is easy to operate, prevents filler contamination and offers a simple and trouble-free design. Automotive technicians will appreciate this system because it saves time and effort, produces no mess with the filler and creates less waste requiring disposal.
- Air-powered system dispenses body filler in a controlled system
- Built-in piston in each container forces filler out through dispensing valve
- Factory-set air regulator controls air pressure
- Easy-to-operate system offers trouble-free service
- System saves time and effort in auto body shops
| 3M ID | 7000125081 |
|---|---|
| Part number | 106 |
| Keywords | 106 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Dispense Units & Valves |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 4.468 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 775.2085425430694 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 9.85025387442033 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.160206993781664 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 12703.392 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.155 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 775.2085425430694 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.85025387442033 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.160206993781664 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12703.392 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.468 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.155 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 837.7565963025348 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 741.9767664963148 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 336.555 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 81 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


