Dynatron™ Cranker Dispenser 130, 3 and 5 gal, 1/Case
Dynatron™ Cranker Mechanical Dispenser is a manual dispensing unit that allows for body filler to be dispensed at a controlled rate. No air is required for dispenser to operate.
Special Price
$259.29
Regular Price
$305.05
| UPC | 00076308001308 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125084 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Control the Flow of Body Filler
When working with body filler, automotive technicians will soon discover that the Dynatron™ Cranker Mechanical Dispenser delivers the control that makes a job go smoother. This handy accessory will dispense filler at a controlled rate, not too fast and not too slow. Controlled dispensing allows technicians to stay focused on the job, rather than be distracted by on-the-job frustrations.
Freedom from AirBecause the dispenser operates manually, there is no need for air, allowing you to use it anywhere without running an additional airline.
Solid, Reliable ConstructionSturdy mental construction handles typical body shop conditions.
Versatile DesignThis dispenser works with both 3 and 5 gallon cans of body filler.
- Dispenser controls the flow of body filler
- Body filler is dispensed without air
- Mechanical operation is easy to work
- Sturdy metal construction hold up to wear and tear
- Versatile dispenser works with either 3 and 5 gallon cans
| 3M ID | 7000125084 |
|---|---|
| Part number | 130 |
| Keywords | 130 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Dispense Units & Valves |
| Application | Accessory, Dispensing |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Dynatron™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10.75 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1079.5108873682314 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 23.69969318487434 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 22.20054980201717 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 17690.014 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.07 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1079.5108873682314 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.69969318487434 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.20054980201717 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.716535433070866 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.086614173228348 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17690.014 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.75 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.07 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 6.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 56.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 45.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1283.0903659159876 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1154.428589704893 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 523.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 52 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


