Dynatron™ Boxed Tack Cloth, 00812, 12 tack cloths per carton, 12 cartons per case
| UPC | 00076308008123 |
|---|---|
| 3M ID | 7100143450 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Known for being long lasting, Dynatron™ Tack Cloth will not deteriorate in storage nor dry out. These anti-static cloths remain soft and ready for cleaning surfaces. Use these cloths to collect and retain loose dust, dirt, lint and metal particles. The soft cloth will glide over delicate surfaces without scratching. (Of course, you want to be cautious about the potential of loose particles creating scratches.)
Essential for Automotive RefinishingTack cloths are essential as part of the contamination control process where fine particles can degrade painting. Use these tack cloths for a final wipe down before painting or finishing to remove tiny particles hardly noticeable to the human eye.
To get full use from this tack cloth, expose all tacky surfaces by refolding until all tack has been used.
- Tacky substance attracts and retain lint, dust and other particles
- Soft cloth is gentle on delicate surfaces
- Cloth picks up loose particles rather than just move them around
- Long-lasting cloth will not dry out in storage or between uses
| 3M ID | 7100143450 |
|---|---|
| Part number | 812 |
| Keywords | 812 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Tack Cloths & Pads |
| Anti-static | No |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 17.381 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.98634483883141 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03831854579035357 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.028999605967798797 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 196.421 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.154 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1726.0313378894475 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.517998461922982 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.175943259363026 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28284.586 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2502.922 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1894.176 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.195 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 233.68999791597022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 150.33321658386802 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68.19 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


