Combi Wheel, COMBI, 588.898000, 2X1X1/4 A/O MED 60 WHEEL, 10/Carton, 100ea/Case, Private Label
3M™ Combi wheel is a unique combination of aluminum oxide coated abrasives and Scotch-Brite ™. They are designed for a wide range of finishes.
Special Price
$17.16
Regular Price
$20.19
| UPC | 00051115428616 |
|---|---|
| 3M ID | 7000122260 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For cleaning work before welding, cleaning and burning of residues after soldering, light deburring of steel and nonferrous metals, machining possibilities of plastic and wood
- Combination of cutting action and gentle finishing
- Removes scratches
- Generates a uniform finish
- Flexible web pads cushion each abrasive sheet to produce a professional brushed finish
| 3M ID | 7000122260 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Flap Wheels |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.25 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Private Label |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.025 INCH |
| Base - Customary Length Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 57.153 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.3E-4 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.025 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.175827469765176 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1260007967065231 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1260007967065231 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 183.139 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 57.153 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 85.6509744515552 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.3700009989145099 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.2600079670652309 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.251968503937008 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1403.568 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 571.53 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.8 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 11.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.5832351664703 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.317000085340942 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.600079670652308 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18313.908 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6494.082 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5715.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 956.8062178823687 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 806.4046579972234 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 365.779 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


