Bondo® Traffic Methyl Ethyl Ketone Peroxide Hardener 7, 12 fl oz, 2 Bottles/Case
| UPC | 00076308000073 |
|---|---|
| 3M ID | 7100142940 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Hardener Formulated for Loop Sealant
Bondo® Traffic MEKP Hardener has been formulated to deliver the best results when used with Bondo® Flexible Traffic Detector Loop Sealants. The hardener is made with the highest quality raw materials. This product is available in your choice of easy-to-dispense 12-ounce bottles, 16 ounce bottles or gallon-size containers.
About Bondo®Polyester Loop Sealant
A Specialty Sealer for Traffic Detector Wires. Bondo® Flexible Traffic Detector Loop Sealants are a two-component polyester compound that is highly durable and remains permanently flexible. This loop sealant can withstand the corrosive effects of road salts, automotive fluids, jet fuel, gasoline and extreme weather conditions. It also features rapid chemical curing, which minimizes the length a lane is closed, and superior adhesion to concrete and asphalt.
Excellent Adhesion on Cement and Concrete. The sealer offers excellent adhesion to cement and asphaltic concrete. Reliable adhesion is essential to maintain the integrity of traffic control systems.
- Hardener activates chemical curing process
- Specially formulated for use with two-part Bondo® Flexible Traffic Detector Loop Sealants
- Made with the highest quality raw materials
- Available in easy-to-dispense 12-ounce bottles, 16 ounce bottles or gallon-size containers
| 3M ID | 7100142940 |
|---|---|
| Part number | 7 |
| Keywords | 7 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 473.096 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.999972173172694 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0429981439061684 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0429981439061684 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 884.901 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 473.096 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 165.08881639810522 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.249998164651667 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.085996287812337 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2705.321 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1020.582 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 946.192 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61939.100256153266 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 502.99787891052927 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 433.8873689608139 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 32.28346456692913 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.015 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 196.808 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.82 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 416 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 416 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 208 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 52 |


