Bondo® Spreader, 00357, 3 per pack
With three sizes in one pack, our Bondo Spreader virtually assures you the right tool for mixing and applying filler, putty, spackle, caulk or glaze. Plastic spreaders are strong yet flexible, making them easy to hold and use even on curved or flat surfaces. The clean edge makes it easy to create a consistent, smooth finish. Spreaders are reusable and easily cleaned, saving time and money.
Special Price
$2.01
Regular Price
$2.36
| UPC | 00076308003579 |
|---|---|
| 3M ID | 7100028860 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Faster, Easier Filler Application
Cleans Up in Seconds, Completely Reusable
The Right Tool for the Job
- Designed Specifically For Spreading Filler, Putty, Spackle, Caulk Or Glaze
- THREE SIZES in each pack ensures that you’ll always have the right size filler spreader to create your best work in auto body repair
- 3-PACK features 3" X 4", 3" X 5", and 3" X 6" size spreaders
- Thin, Clean Edge Improves Control For Smooth Application
- Plastic Construction Is Flexible For Easy Use, Especially On Curved Surfaces
- Reusable Spreaders Are Easily Cleaned With Acetone To Save Time And Money
- Designed So Cured Body Filler Will Pop Off And Spreader Can Be Re-Used
- Bondo® salmon colored spreader is an indicator of a fully mixed Bondo® lightweight body filler mixed with Bondo® Red Cream Hardener
- Makes shaping body filler easy
- Trusted Bondo® brand has been delivering results for over 60 years
| 3M ID | 7100028860 |
|---|---|
| Part number | 357 |
| Keywords | 30357 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Salmon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 74.843 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.68748031984253 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16500057088702794 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07694132950252228 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 322.62 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 303.32614799087867 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.569928590289118 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9232959540302673 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4970.625 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1165.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 418.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.241 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.125 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 626.1128246050523 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 206.8178527782555 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 93.811 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2688 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2688 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review


