Bondo® Short Strand Fiberglass Reinforced Filler SS-PT-ES, 21 oz (595.34 g), 8 per case
| UPC | 00051131002777 |
|---|---|
| 3M ID | 7100314737 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Glass Reinforced Filler provides fiberglass-quality repair of small holes and rust-outs (up to ½”) without the need for backing strips, fiberglass mat or fiberglass resin. This reinforced body filler contains short, interlocking fiberglass strands, making it twice as strong as standard body filler and much easier to use during vertical repairs. If your repair needs even more strength, it also works well with traditional fiberglass repair materials and tools.
Easy from Mixing to SandingThe filler is easily mixed using the included Bondo® Red Cream Hardener, designed specifically for use with Bondo® fillers. It also features a fast-drying formula that is sandable in as little as 20 minutes, saving you time on auto body repairs.
For Auto or MarineThis waterproof filler is ideal for repairing dime size or smaller (up to ½”) rusted-out metal holes and shattered fiberglass body parts. It is compatible with all paint systems for cars and boats.
About the 3M™ Body Repair SystemEven a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Bringing Science to the Art of Auto Body RepairAs a brand of 3M™, Bondo® is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping you restore the beauty and value to your cars and boats. This fiberglass reinforced filler is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of the vehicles you own.
- IDEAL FOR SMALL HOLE REPAIR and rust-out repairs on cars and boats
- INTERIOR OR EXTERIOR use
- MAKE REPAIRS TO fiberglass, metal, wood, concrete, and masonry
- FILL SMALL HOLES up to ½-inch wide with fiberglass reinforced formula without the need for backing strips, fiberglass cloth, or mat
- STRONGER BONDING formula compared to Bondo® Original Filler
- WATERPROOF AND NON-SHRINKING formula works on cars and boats
- FAST CURING formula is sandable in 30 minutes for same day repair
- TWO-PART FORMULA chemically bonds and adheres faster to hard-to-stick-to surfaces
- PAINTABLE FORMULA is compatible with most paints and paint systems
- BONDO® BLUE CREAM Hardener included
- MIXES DARK GREEN when filler and hardener are mixed together
- WORKABLE for 3-4 minutes once filler and hardener are mixed together
- FINISH PROJECT with a layer of Bondo® Original Filler or Bondo® Fast Dry Filler for a smooth, professional finish
- TOP COAT of Bondo® Glazing and Spot Putty is recommended to fill pin holes and small imperfections for a smooth finish
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100314737 |
|---|---|
| Keywords | 277 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 710.779 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.207 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.76616287090842 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.566999462535051 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3399982896537699 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 995.779 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 607.813 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.207 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 629.0461793522012 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.895999551315205 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.719986317230159 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10308.22 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5849.527 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4862.504 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98614.37045708737 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1577.9983247954547 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1286.3972998487607 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.616 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 583.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.244 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


