Bondo® Self Adhesive Body Patch, 932SRP, 2 per pack, 4 packs per case
| UPC | 00076308009328 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158702 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reinforced Auto Body Repairs
When damage or rust is extensive, Bondo® Self Adhesive Body Patch provides a sturdy reinforced foundation on which you can apply Bondo® Body Filler and fiberglass resins. The metal mesh creates a base to provide additional support where needed. The mesh patch comes with a two-sided self-adhesive tape that sticks to metal, fiberglass and other surfaces.
Shapes to the Contour of Your Vehicle
Bondo® Self Adhesive Body Patch makes it easy to repair rusted out areas because it can be shaped to any contour on your car, truck or van. The mesh can be positioned so that it lays level with the contour of the repair area. This automotive body patch may be cut to customized sizes with a scissors or tin snip.
A Sturdy Lasting Repair
Using this body patch creates a sturdy repair that will not rust. The body patch is advised for vehicles that are mechanically sound but are showing signs of rust and corrosion. Fixing the body with this material helps restore the appearance of the vehicle and potentially extend its service life.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Reinforced mesh provides supportive backing to fill holes
- Patch material may be cut, folded and shaped for most contours
- Sticks to metal, fiberglass, and other surfaces
- Self-adhesive holds body patch in place
- Rust-resistant properties create a lasting repair
- Can be shaped to any contour on your car, truck or van
- Features strong metal mesh material
- Paintable
- Easy to use
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100158702 |
|---|---|
| Part number | 00932SRP |
| Keywords | 932 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Patches |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.35 |
| Base - Metric Gross Weight | 42.638 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.034 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.129 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 45.085013398373256 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0940006993503881 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0452983810111268 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.35 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 738.811 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.547 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.034 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.129 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 173.1590845071454 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5649984809047824 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1811935240445072 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2837.569 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 256.279 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 82.188 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | ENVE |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87935.21524050922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 271.9999456780986 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 76.10128009869302 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.441 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34518.96 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.82 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 84 |


