Bondo® Self-Adhesive Body Patch 00932
| UPC | 00076308009328 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120131 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Reinforced Auto Body Repairs
When damage or rust is extensive, Bondo® Self Adhesive Body Patch provides a sturdy reinforced foundation on which you can apply Bondo® Body Filler and fiberglass resins. The metal mesh creates a base to provide additional support where needed. The mesh patch comes with a two-sided self-adhesive tape that sticks to metal, fiberglass and other surfaces.
Shapes to the Contour of Your Vehicle
Bondo® Self Adhesive Body Patch makes it easy to repair rusted out areas because it can be shaped to any contour on your car, truck or van. The mesh can be positioned so that it lays level with the contour of the repair area. This automotive body patch may be cut to customized sizes with a scissors or tin snip.
A Sturdy Lasting Repair
Using this body patch creates a sturdy repair that will not rust. The body patch is advised for vehicles that are mechanically sound but are showing signs of rust and corrosion. Fixing the body with this material helps restore the appearance of the vehicle and potentially extend its service life.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Reinforced Mesh Provides Supportive Backing To Fill Holes
- Patch Material May Be Cut, Folded And Shaped For Most Contours
- Sticks To Metal, Fiberglass, And Other Surfaces
- Self-Adhesive Holds Body Patch In Place
- Rust-Resistant Properties Create A Lasting Repair
- Can be shaped to any contour on your car, truck or van
- Pack Contains (1) 18" X 36" Tack Cloth
- Paintable
- Use during the Paint and Finish stages of the 3M™ Body Repair System
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7000120131 |
|---|---|
| Part number | 932 |
| Keywords | 932 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Patches |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.35 |
| Base - Metric Gross Weight | 36.288 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.034 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.129 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 45.085013398373256 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08000134570164838 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04528735789801755 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.35 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 738.811 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.542 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.034 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.129 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ENVE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 294.88711339627406 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.274933262215147 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5434482947762106 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4832.334 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 578.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 246.504 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.107 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.193 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | ENVE |
| Shipper - Item Unit | ENVE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96966.7293665296 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 399.0366945546284 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 149.44916291250667 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.589 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.789 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Item Quantity | 3300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 275 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | ENVE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


