Bondo® Rotted Wood Restorer, 20131, 8 oz, 6 per case
| UPC | 00051131334823 |
|---|---|
| 3M ID | 7010412222 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Wood rot is a common issue for most homeowners, regardless of where you live. Fortunately, it can be easily repaired with the right products. Bondo® Rotted Wood Restorer will solidify soft and spongy wood by penetrating into the wood surface to create a solid base and stop rot quickly. After removing loose or badly rotted wood, you can brush the Rotted Wood Restorer onto the damaged area and within 2 hours the damage can be filled with Bondo® Wood Filler (sold separately). This wood restorer is water resistant and is paintable. A built-in brush applicator is attached to the lid for easy and convenient application. Wood restorer dries hard in as little as 2 hours.
The Advantage of Bondo® Rotted Wood RestorerBecause the product penetrates into the wood, it is able to create a solid base from within. Many products simply coat the exterior of the surface, but Bondo® Rotted Wood Restorer penetrates beyond the surface. In only 2 hours, the product will dry to a tack-free finish and is ready to be filled with Bondo® Wood Filler (sold separately) to complete same day repairs.
- BUILT-IN APPLICATOR BRUSH
- Penetrates spongy, dry, rotted wood
- CREATES CLEAR, SOLID SURFACE. Paintable, stainable and water resistant
- INTERIOR OR EXTERIOR USE on wood trim, siding, window sills, decks, doors and furniture
- STOPS ROT QUICKLY. Hardens soft wood & prevents future rot
- Dries tack-free in 2 hours
- Use with Bondo® Wood Filler (sold separately)
- 1-part formula requires no mixing
- Safety gear recommended (safety eyewear, gloves, respirator)
| 3M ID | 7010412222 |
|---|---|
| Part number | 20131 |
| Keywords | 20131 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Wood Fillers |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 272.155 G |
| Base - Metric Height Dimension | 95.25 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 66.675 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.813043752071756 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5999990696492535 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5195567994232354 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.423 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 235.667 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 66.675 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 220.07548148954567 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.0983934540168745 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.117336387294169 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.18779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.811811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3606.391 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.859 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.414 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.762 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94005.91832679728 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1584.9980016198244 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1178.3553590198178 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1540481.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 534.493 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.44 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2268 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2268 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


