Bondo® Professional Glazing and Spot Putty, 00801, 3.0 oz
| UPC | 00076308008017 |
|---|---|
| 3M ID | 7000144574 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Professional Glazing & Spot Putty quickly repairs paint scratches, minor dents and stone chips. Its professional quality formula comes as a two-part product with putty and cream hardener to produce a mixture that won't shrink once cured. This glazing and spot putty has a 5-minute working time and a 20-minute curing time, giving you the perfect balance of enough time to complete the repair with a fast cure that keeps your project moving forward on schedule.
Perfect Repairs Every TimeOnce cured, you're ready to sand to create a smooth patch that matches the surrounding surface beautifully. This repair putty securely bonds to primer, metal, fiberglass and aluminum, and it resists gumming up sandpaper and shrinking. It can be used with all types of paint systems for professional-looking results.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair SystemEven a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- QUICKLY BONDS to primer, metal, fiberglass and aluminum
- TWO-PART COMPONENT FORMULA delivers excellent durability and less shrinkage
- QUICKLY REPAIRS scratches, minor dents, and stone chips
- Good spreading properties allow for ease of use
- Features a 5 minute working time giving you enough time apply the product
- Fast curing makes putty sandable in only 20 minutes
- Once cured, sand to create a smooth patch that matches the surrounding surface
- Putty is compatible with all types of automotive paint systems
- Non-shrinking
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7000144574 |
|---|---|
| Part number | 801 |
| Keywords | 801 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | White |
| Product Color | Off White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 171.458 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.184 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.76535052282703 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3780001854969474 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21829511814760025 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.34015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 307.509 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 99.017 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.184 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 553.8408222485737 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.270761300504239 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3097707088856014 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.220472440944881 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9075.825 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1030.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 594.102 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.285 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.193 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86897.81159089877 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 332.89801589916516 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 172.88871062800285 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.424 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.421 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 792 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 792 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


