Bondo® Plastic Metal, 00901, 5 oz
Bondo Plastic Metal is a do-it-yourself solution for easy and effective auto body repair. Fill and seal seams in metal and other surfaces right from the tube – no mixing required. Plastic Metal dries quickly and is easily sanded, filed, drilled and painted for smooth and seamless repairs. It is also ideal for filling small holes.
Special Price
$6.66
Regular Price
$7.84
| UPC | 00076308009014 |
|---|---|
| 3M ID | 7010415024 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Plastic Metal lets users do it themselves for easy, cost-effective, shop quality auto body repair to metal and other surfaces. Use Plastic Metal for repairing automobile body panels, de-scuffing metal rims, filling holes drilled into metal frame or cabin components and more. Vinyl solution resin paste applies directly into seams and small holes directly from the tube, hardens in 2 to 3 hours and is easily sanded, drilled or filed, making for fast and efficient work times. Forms a strong, permanent bond with nearly any metal surface.
- Seals And Fills Almost Any Metal Surface For Durability And Longevity
- Hardens Quickly For Fast Repairs
- Easy To File, Sand, Drill And Paint When Dry For Consistent High-Quality Results
- Applies To Metal Surfaces Right From The Tube For Simple Auto Body Repair
- Durable, Professional-Quality Repairs To Seams And Holes In Metal Without Mixing
- Use Plastic Metal For Repairing Automobile Body Panels, De-Scuffing Metal Rims, Filling Holes Drilled Into Metal Frame And More
- Hardens In 2 To 3 Hours
- Forms a strong, permanent bond with nearly any metal surface
- Easy, Cost-Effective, Shop Quality Auto Body Repair To Metal And Other Surfaces
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7010415024 |
|---|---|
| Part number | 901 |
| Keywords | 901 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Gray Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 166.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.399 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.912 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.604 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.76908566415558 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3677310533243758 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3677310533243758 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.031102362204724 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5401574803149607 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7811023622047246 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 766.408 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 166.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.399 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.912 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.604 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 410.45961619482296 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.44933573287399 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2068272444706247 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6726.228 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.111 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.001 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99287.9993634003 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 513.6770708907648 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 430.2453323895197 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1627038.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 195.156 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 125.095 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1170 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1170 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 195 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 39 |
Write Your Own Review


