Bondo® Original Filler OR-GAL-ES, 7lb, 2/case
| UPC | 00076308424572 |
|---|---|
| 3M ID | 7100307657 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
An American Original
Born from a time when auto body repair involved heat-shrinking metal and pouring lead, Bondo® Body Filler has been helping vehicle owners and auto body professionals for decades. This simple two-part solution includes a resin-based filler and a hardener. A tube of the hardener is included with Bondo® Body Filler. The consistency of both compounds is creamy, but as the hardener is blended together with the filler it acts as a catalyst, creating a chemical reaction which cures the product. This fast-curing body filler spreads easily and will adhere to correctly prepared surfaces.
Bondo® Body Filler shapes in minutes and will accept as many reasonably applied applications as required to fill holes and deep scratches or dents. It is formulated to be non-shrinking and permanently durable. Once it has completely hardened – normally in 25 minutes or less – Bondo® Body Filler can be sanded using various grits to achieve as smooth a finish as required. In addition to its uses in repairs of typical vehicle surfaces, the filler is also suitable for repairing other surfaces including wood, steel, aluminum, fiberglass, and concrete. Bondo® Body Filler products include directions that help you easily create just the right mix for your auto repair job and allow for same-day repairs.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Bringing Science to the Art of Auto Body Repair
As a brand of 3M, Bondo® is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping restore the beauty and value to your automobiles. Developed in 1955, this original auto body filler formula is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of owning and operating like-new vehicles.
- ALL PURPOSE SOLUTION for repairing dents, dings, and scratches in your home or on your car
- INTERIOR OR EXTERIOR USE
- MULTI-SURFACE USE on metal, aluminum, masonry, concrete, and more
- EASY-TO-USE filler mixes and spreads smoothly
- NON-SHRINKING formula is permanently durable
- TWO-PART FORMULA chemically bonds with surface to adhere permanently
- FAST-CURING FORMULA is sandable in 20 minutes for same-day repairs
- PAINTABLE FORMULA is compatible with most paints and paint systems
- BONDO® BLUE CREAM Hardener included
- MIXES LIGHT BLUE when hardener and filler are mixed thoroughly and ready to use
- WORKABLE for 3-4 minutes once filler and hardener are mixed together
- TOP COAT of Bondo® Glazing and Spot Putty is recommended to fill pin holes and small imperfections for a smooth finish
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100307657 |
|---|---|
| Keywords | 262 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 3733.065 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.733 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 407.78433525370986 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.2299995478319 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 7.172078313398438 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.95 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6682.388 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3253.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.733 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 968.3024366048733 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.000065499338096 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.344156626796876 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.047244094488189 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15867.634 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7711.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6506.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1254.4302718319534 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1032.7797180538994 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 468.461 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

