Bondo® Original Filler OR-2PK-ES, Ready Mix Pouches, 2 oz, 6 per case
Special Price
$8.03
Regular Price
$9.45
| UPC | 00076308425913 |
|---|---|
| 3M ID | 7100322658 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Original Filler is your go-to solution for versatile interior or exterior same day repairs for home and auto projects. Unleash the power of this all-purpose, two-part filler compound to effortlessly fill dents, dings, and scratches with precision. Now available in convenient pre-measured packets, Bondo Original Filler offers a hassle-free application process, ensuring accurate proportions for optimal results. This fast-curing filler shapes in minutes and is specially formulated to be non-shrinking, providing a seamless finish for your repairs. Achieve high-quality, permanently durable results on various surfaces; including metal, aluminum, concrete, masonry, and more.
- ALL PURPOSE SOLUTION for repairing dents, dings, and scratches in your home or on your car
- READY MIX POUCHES include the original 2-part formula of filler and hardener
- SAVE TIME with guess-free, ready-mix pouches that eliminate the need to measure filler and hardener
- DURABLE FORMULA fixes dents up to 3.5" wide
- INTERIOR OR EXTERIOR USE on dents, dings, and scratches in your home or on your car
- TWO-PART TECHNOLOGY chemically bonds to the surface for permanent repair
- CONTENTS INCLUDE 2 hardener pouches, 2 filler pouches, and a spreader
- NON-SHRINKING FORMULA is permanently durable
- PAINTABLE FORMULA is compatible with most paints
- WORKABLE for 3-4 minutes once filler and hardener are mixed together
- SANDABLE IN 20 MINUTES for same-day repairs
- TOP COAT of Bondo® Glazing and Spot Putty is recommended to fill pin holes and small imperfections for a smooth finish
- WATER RESISTANT when painted or sealed
- MIXES LIGHT BLUE when filler and hardener are mixed together
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100322658 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 257.186 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.222 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.983371273829164 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5669980736227993 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 638.823 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 226.796 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.222 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 312.0988604181933 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6669995132413713 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.99999755286889 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5114.384 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1663.323 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1360.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91413.56865390897 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 930.9989054710069 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 719.9988835791042 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.48031496062992 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.118110236220474 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.498 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 326.586 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.206 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.019 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 48 |
Write Your Own Review

