Bondo® Liquid Hardener, 00912SRP, 0.37 oz, 6 per case
| UPC | 00076308009120 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158704 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Liquid Hardener is a hardening agent designed to work with polyester fiberglass resins and Bondo® Metal Reinforced Filler to chemically speed the curing process. The liquid consistency mixes easily and quickly. This hardener combines the best of ease of use and quality final results.
Lasting Repairs that Stand the Test of TimeThis hardener is mixed with polyester fiberglass resins to create extremely strong, durable and waterproof repairs. Once mixed, the fiberglass resin will cure in approximately 2 hours. Use this product for interior and exterior automotive and home projects.
Formulated to Strict Purity Standards for Quality ResultsBondo® liquid hardener is formulated and packaged under temperature-controlled conditions to ensure freshness and maximum performance. Mixing the liquid hardener in the Bondo® polyester fiberglass resin, other resins and Bondo® Metal Reinforced Filler is an easy task that takes little time and effort.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair SystemEven a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- MUST BE USED WITH Bondo® Extreme Filler or Bondo® Liquid Resin for Fiberglass, cannot be used by itself
- MIXES EASILY to produce a consistent chemical reaction for fast curing
- PACKAGED IN EASY-TO-USE squeeze tube
- TUBE AVAILABLE in multiple sizes
- MIXTURE CURES in 20 minutes for Bondo® Extreme Filler, and 2 hours for Bondo® Liquid Resin for Fiberglass
- INTERIOR OR EXTERIOR use
- EASY APPLICATION tube design
- NOT TO BE USED with Bondo® Short Strand Fiberglass Reinforced Filler or Bondo® Long Strand Fiberglass Reinforced Filler
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100158704 |
|---|---|
| Part number | 00913SRP |
| Keywords | 912 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 43.545 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.985 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.193752828450538 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09600029206840495 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09599808744578309 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 248.981 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 43.544 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.985 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 183.50486700973403 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8069999061051225 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5759885246746985 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.3748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3007.106 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 366.049 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 261.264 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.572 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 361.999034507569 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 233.27552886306268 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.3 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.812 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.442 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2430 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2430 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 405 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 81 |


