Bondo® Liquid Hardener, 00912, .37 oz
| UPC | 00076308009120 |
|---|---|
| 3M ID | 7100152666 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Chemically Activate the Hardening Process
Bondo® Liquid Hardener is a hardening agent designed to work with polyester fiberglass resins and Bondo® Metal Reinforced Filler to chemically speed the curing process. The liquid consistency mixes easily and quickly. This hardener combines the best of ease of use and quality final results.
Lasting Repairs that Stand the Test of Time
This hardener is mixed with polyester fiberglass resins to create extremely strong, durable and waterproof repairs. Once mixed, the fiberglass resin will cure in approximately 2 hours. Use this product for interior and exterior automotive and home projects.
Formulated to Strict Purity Standards for Quality Results
Bondo® liquid hardener is formulated and packaged under temperature-controlled conditions to ensure freshness and maximum performance. Mixing the liquid hardener in the Bondo® polyester fiberglass resin, other resins and Bondo® Metal Reinforced Filler is an easy task that takes little time and effort.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Liquid hardener designed to mix with Bondo® polyester fiberglass resin and Bondo® Metal Reinforced Filler requiring liquid hardener
- Creates chemical reaction with resin for fast curing
- Use with Bondo Fiberglass Resin for auto and home repairs including tubs, showers, sinks, pools, hot tubs, boats, and more.
- Results in a 100% waterproof repair
- Apply to fiberglass, metal, brick, wood, and concrete surfaces
- Once mixed, the fiberglass resin will cure in approximately 2 hours
- Great for interior and exterior projects
- Tube helps make application easy
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
- Cannot be used by itself must be used with Fiberglass Resin or Metal Reinforced Filler
| 3M ID | 7100152666 |
|---|---|
| Part number | 912 |
| Keywords | 912 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 43.545 G |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 21.59 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.194912279588339 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09600029206840495 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09599808744578309 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.249 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 43.544 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.59 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 299.7500345394392 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5849988173301945 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5759885246746985 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4912.023 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 265.351 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 261.264 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104045.48368151854 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 203.99999232791328 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 171.06859623763071 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.705 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 77595.41 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 131.14 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1782 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1782 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 297 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |


