Bondo® Glazing & Spot Putty, 00907, 4.5 oz, 6 per case
| UPC | 00076308009076 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328117 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Big Benefits for Smaller Auto Repairs
Applied directly from its easy dispensing tube, Bondo® Glazing & Spot Putty is formulated for quality auto body repairs in less time. Its 1-part nitrocellulose formula eliminates mixing and helps to keep small vehicle repairs simple, efficient and on schedule. It is non-staining, so it won’t affect the color of paint or finishes around the repair area. It also shrinks very little over time, helping to ensure lasting repairs without rework.
This spot and glazing putty is ideal for spot repairs and other small repairs to auto body panels. Use it for filling pinholes in body filler as well as for covering minor sand scratches, and more on metal, fiberglass and wood as well as sanded and primed or sanded and painted surfaces.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Bringing Science to the Art of Auto Body Repair
As a brand of 3M, Bondo® is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping restore the beauty and value to your automobiles. This spot and glazing putty is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of owning and operating like-new vehicles.
- Versatile Formula Repairs Scratches, Pinholes, Holes And Nicks.
- CAN BE USED ON metal, fiberglass and wood as well as sanded and primed or painted surfaces
- FEATURES 3-minute work time
- Fast Drying – Sandable In 30 Minutes
- Non-Staining To Help Ensure A Consistent Paint Finish
- Ideal for covering minor scratches, rock chips and road rash
- Shrinks Very Little Over Time, Helping To Ensure Lasting Repairs Without Rework
- Dispenses Easily And Efficiently Right From The Tube
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7010328117 |
|---|---|
| Part number | 907 |
| Keywords | 907 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 136.078 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.828 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.064 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.22584057766541 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3000006371359377 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2811996154168114 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 806.667 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 127.55 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.828 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.064 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 410.45961619482296 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.354999930885081 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.687197692500868 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6726.228 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1068.21 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 765.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99045.92427295091 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 517.9981312295884 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 345.8766292739889 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1623071.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 156.887 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.79 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1230 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1230 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 205 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 41 |


