Bondo® Glazing and Spot Putty, 00651, 16 oz
| UPC | 00076308006518 |
|---|---|
| 3M ID | 7010290635 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Big Benefits for Smaller Auto Repairs
Applied directly from its easy dispensing tube, Bondo® Glazing & Spot Putty is formulated for quality auto body repairs in less time. Its 1-part nitrocellulose formula eliminates mixing and helps to keep small vehicle repairs simple, efficient and on schedule. It is non-staining, so it won’t affect the color of paint or finishes around the repair area. It also shrinks very little over time, helping to ensure lasting repairs without rework.
This spot and glazing putty is ideal for spot repairs and other small repairs to auto body panels. Use it for filling pinholes in body filler as well as for covering minor sand scratches, and more on metal, fiberglass and wood as well as sanded and primed or sanded and painted surfaces.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Bringing Science to the Art of Auto Body Repair
As a brand of 3M, Bondo® is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping restore the beauty and value to your automobiles. This spot and glazing putty is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of owning and operating like-new vehicles.
- VERSATILE FORMULA ideal for covering minor scratches, rock chips, road rash, pinholes, holes, and nicks
- CAN BE USED ON metal, fiberglass and wood as well as sanded and primed or painted surfaces
- NON-SHRINKING formula ensures lasting repairs without rework
- DISPENSES EASILY and efficiently right from the tube
- SINGLE COMPONENT professional formula
- FAST DRYING FORMULA is sandable in 20 minutes for same day repairs
- SANDS EASILY for blending repair areas
- WORKABLE for 3 minutes
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7010290635 |
|---|---|
| Part number | 651 |
| Keywords | 907 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.523 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 21.336 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.487781825957356 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1530176312269098 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1530176312269098 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 696.25 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.523 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.336 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.71 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 782.9590462330531 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.248476005008637 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.836211574722917 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12830.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.463 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.276 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.243 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.264 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1402.1399874958215 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1328.2763111734 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 602.496 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


