Bondo® Fiberglass Cloth Tape, 00477
| UPC | 00076308004774 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125028 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Expanding Your Capabilities in Do-it-Yourself Vehicle Repair
Bondo® Fiberglass Cloth Tape provides structural reinforcement for stronger repairs and must be used with Bondo® Fiberglass Resin PN 401, 402, 404 (sold separately). The product repairs holes, cracks and gaps. When used with Bondo® Fiberglass Resin, repairs are 100% waterproof, making the products ideal for tub, shower, sink, pool, hot tub, boat repair and more. Bondo® Fiberglass Cloth Tape is slightly thinner than fiberglass mat, making it easier to work with and easier to hide when finishing. This product can also be used on additional surfaces such as wood, concrete and metal to provide extremely strong, durable and waterproof repairs.
Reinforced Repair Areas
When properly used with Bondo® Fiberglass Resin, Bondo® Fiberglass Cloth Tape reinforces repair areas and allows for repainting so that the repair looks like the original surface once the job is complete. Fiberglass cloth tape comes in convenient 4” width, ideal for smaller repairs and for reinforcing seams. You can easily cut it to specific sizes and shapes for customized repairs on automobiles. To complete the repair, you'll add layers of fiberglass cloth along with fiberglass resin to fill the hole. Once the patched area has cured, it can be sanded smoothly so that it is level with the surrounding surface. A fiberglass repair completed with resin and cloth is fully compatible with being painted.
Benefits of Fiberglass Cloth Tape
Fiberglass cloth tape features a woven fabric that helps reinforce repairs with its high strength to weight ratio. Use this fiberglass cloth tape where resin alone would not provide sufficient strength. Fiberglass cloth tape offers numerous benefits, including a resistance to expansion or contraction as temperatures change. Fiberglass cloth tape will not absorb moisture and is non-flammable. The fiberglass cloth tape is also resistant to most chemicals.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Bringing Science to the Art of Auto Body and Marine Repair
As a brand of 3M, Bondo® is well known among auto body professionals – and to anyone committed to restoring the beauty and value to cars, boats and homes. This Bondo® Fiberglass Cloth Tape is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement of the vehicles you own.
- 4” Width Is Ideal For Smaller Repairs And For Reinforcing Seams
- Interlocking Strands Of Fiberglass Allows For Bridging Holes And Gaps In Larger Repairs
- Cloth Pattern Provides Reinforcement For A Strong Repair
- 0.20 mm cloth is generally cut to fit with scissors for uniform repairs
- Product Repairs Multiple Surfaces, Including Concrete, Wood, Fiberglass, Metal And More
- Cloth will not rust or rot
- Versatile cloth works on automobiles, boats, tubs, showers, sinks, pools, hot tubs and more
- Non-absorbent surface keeps filler and spreader clean and ready for use
- Provides structural reinforcement for stronger repairs and must be used with Bondo® Fiberglass Resin
- Bondo® Fiberglass Cloth Tape is slightly thinner than fiberglass mat
| 3M ID | 7000125028 |
|---|---|
| Part number | 477 |
| Keywords | 477 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Glass Cloth Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 7.55 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.65 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.850393701 |
| Base - Metric Gross Weight | 40.823 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.177 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.651 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.974437397693693 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07098884842353058 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.55 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8503937007874014 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.229 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 32.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.177 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.651 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 99.16541486626281 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5500533441512696 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4259330905411835 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1625.03 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 249.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 193.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 7.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67614.30845696336 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 403.445939798326 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 281.1158397571811 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.039370078740156 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.108 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 127.512 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.89 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 3960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 660 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |


