Bondo® Fast Dry Filler FD-QT-ES, 25 oz (708.74 g), 6 per case
Bondo® Fast Dry Filler is a game changing formula designed to help Auto DIYers to get the job done faster and easier. The fastest drying Bondo product can be sanded in just 15 minutes.
Special Price
$19.81
Regular Price
$23.30
| UPC | 00051131315815 |
|---|---|
| 3M ID | 7100315441 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Bondo® Fast Dry Filler is a professional, high bond formula designed to fill dents, dings, and scratches on your car or around your home faster and easier. The fastest drying Bondo® filler, it can be sanded in just 15 minutes.
- PREMIUM FORMULA for repairing dents, dings, and scratches around your home or on your car faster and easier
- INTERIOR OR EXTERIOR use
- HIGH-ADHESION FILLER works on metal, aluminum, masonry, concrete, and more
- FASTEST DRYING Bondo® filler cures to hard-to-stick-to surfaces in 15 minutes for fast and quick repairs
- NON-SHRINKING formula is permanently durable
- SPREADS AND SANDS easier than other Bondo® fillers for a consistent, smooth, and professional finish
- HIGH BOND WITH EXCELLENT ADHESION to hard-to-stick-to surfaces with excellent vertical hang
- TWO-PART FORMULA chemically bonds and adheres faster to hard-to-stick-to surfaces like galvanized steel
- SANDABLE in 15 minutes for same day repairs
- PAINTABLE FORMULA is compatible with most paints and paint systems
- SMOOTH AND TACK-FREE professional finish
- BONDO® BLUE CREAM Hardener included
- MIXES LIGHT BLUE when hardener and filler are mixed thoroughly and ready to use
- WORKABLE for 3-4 minutes once filler and hardener are mixed together
- TOP COAT with Bondo® Glazing and Spot Putty is recommended to fill pin holes and small imperfections for a smooth finish
| 3M ID | 7100315441 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 868.175 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.379 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.379 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 125.4355874853482 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9139982447235608 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.566999462535051 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.47992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.47992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2055.521 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 710.779 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.379 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.379 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 934.9411218507477 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.973999915386583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.401996775210305 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15320.94 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5431.315 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4264.674 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.085 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96051.37320510861 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1107.9992372887577 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 846.180459340619 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.71653543307087 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.574 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 383.821 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.212 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


