Bondo® Extreme Metal Reinforced Filler EF-PT-ES, 15 oz (425.24 g), 8 per case
| UPC | 00051115904516 |
|---|---|
| 3M ID | 7100314736 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Ease of Bondo® Filler, With Extra Strength
For auto and home repairs that require extra strength without the extra time and effort, our Bondo® Metal Reinforced Filler combines the fast, easy mixing and spreading of traditional body filler with exceptional strength. This simple 2-part filler is reinforced with aluminum – great for use on fiberglass, metal, aluminum and even wood or masonry.
Metal Reinforced Filler includes a small tube of hardener. It mixes quickly, spreads and layers easily into sanded repair areas and affords a working time of up to 5 minutes, and it dries in as little as 20 minutes for fast, easy repair. Like metal, the fully cured filler is strong enough to be drilled, tapped into or anchored – great for cosmetic repairs to auto parts such as frames, pillars and outer rocker panels, auto restoration and more.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
For Auto and Home
Our Bondo® Metal Reinforced Filler is fully sandable and accepts standard primers and auto paints. It is suitable for a range of home repairs to metal surfaces that don’t require painting. And unlike metal, the filler won’t rust over time. So it stays strong and stable whether it’s primed, painted or left bare.
Better Science for Better Repairs
As a brand of 3M, Bondo® is well known among collision repair professionals and others who are committed to helping you restore the beauty and value to the vehicles you own. Combining the easy use of traditional filler and the strength and appearance of metal, our Bondo® Metal Reinforced Filler is another way that 3M applies science to life – and helps you rediscover the excitement that well-maintained homes and vehicles bring to you.
- EXCEPTIONALLY STRONG formula can be drilled, anchored, or tapped to repair or rebuild cosmetic damage
- INTERIOR OR EXTERIOR use
- MULTI-SURFACE USE compatible with metal, fiberglass, masonry and wood for auto and home
- REINFORCED with aluminum, this extra strength formula is an easy-spreading filler
- CREATES METALLIC appearance that won't rust
- TWO-PART FORMULA chemically bonds with surface to adhere permanently
- FAST-CURING FORMULA allows for a 5 minute work time and sanding in as little as 20 minutes
- PAINTABLE FORMULA is compatible with most paints and paint systems
- BONDO® CLEAR LIQUID Hardener included
- MIXES GREY when liquid hardener drops and filler are mixed together
- WORKABLE for 5 minutes once filler and hardener drops are mixed together
- TOP COAT of Bondo® Glazing and Spot Putty is recommended to fill pin holes and small imperfections for a smooth finish
- FILL STAGE of 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100314736 |
|---|---|
| Keywords | 90451 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 528.888 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.207 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.76616287090842 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1659984492243554 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9399981750133937 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 995.779 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 426.376 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.207 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.207 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 629.0461793522012 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.692998142803857 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.519985400107149 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10308.22 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4396.67 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3411.008 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98614.37045708737 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1193.9993611444565 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 902.3983361977628 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.616 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 409.321 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.244 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


