Bondo® Cream Hardener 0913, 0.75 oz, 6 per case
| UPC | 00076308009137 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328115 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use with 3M's Many Lines of Car Body Filler
Bondo® Red Cream Hardener is a hardening agent designed to work with all fillers, putties and glazes. The creamy consistency mixes easily and quickly. This hardener combines the best of ease of use and quality final results.
Formulated for Convenience
When mixed with a 2-part filler, a chemical reaction occurs which allows you to make high-quality, long-lasting repairs to metal, masonry, concrete, painted wood, bare wood, drywall and more. The resulting repair can be sanded in 15 minutes and painted in only 45 minutes.
Tinted Colors Help with Consistency
Cream hardeners with tinted colors help you ensure consistency when mixing hardener and filler together. By looking at the color of the mixture, you can get an idea about whether you have too much or too little hardener. The color of the cream hardener will not affect curing.
Formulated to Reduce Chances of Pinholes
This cream hardener is formulated and packaged under temperature-controlled conditions to ensure freshness and maximum performance. Mixing auto body filler and cream hardener is an easy task. To reduce the chance of creating pinholes, avoid mixing in a circular pattern, which can force air into the mix. Mixing should be done in a back and forth wiping or folding motion.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Bondo Cream Hardener is easy to use by simply mixing with Bondo Fillers
- MUST BE USED WITH Bondo Fillers including Original, Fast-Dry, Short Strand Fiberglass Reinforced, Long Strand Fiberglass Reinforced, or Wood, and cannot be used by itself
- MIXES EASILY to produce a consistent chemical reaction for fast curing
- PACKAGED IN EASY-TO-USE squeeze tube
- TUBE AVAILABLE in multiple sizes
- Cures in minutes and sands easily
- BONDO BLUE CREAM HARDENER is easy-to-use by simply mixing with Bondo Fillers, not to be used with Bondo Liquid Resin for Fiberglass or Bondo Extreme Filler
- FILL STAGE of 3M Body Repair System
- Formulated and packaged under controlled conditions
- Use during the Fill stage of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7010328115 |
|---|---|
| Part number | 913 |
| Keywords | 928 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Red |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 29.483 G |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.640629706456263 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06499888875996745 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04616700232413522 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 256.304 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.941 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 299.75009556318327 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6299995742873717 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2770020139448113 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4912.024 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 285.763 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 125.646 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.495 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95517.91583898128 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 204.99903911523026 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 74.78961782359787 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1565258.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 33.924 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.345 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1620 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1620 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |


