Bondo® All-Purpose Putty, 20052, 1 Quart, 3 per case
| UPC | 00076308200527 |
|---|---|
| 3M ID | 7010364415 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Non-Shrinking. Water Resistant. Permanent.
Carrying the brand – and the performance – of the famous 3M auto body filler, Bondo® All-Purpose Putty is formulated for a tremendous range of auto and home repairs requiring a permanent, fast-curing, limited-drip formula. This two-part putty mixes easily and cures fast – it forms a sandable surface in as little as 15 minutes, and can be painted in just 45 minutes. You can make repairs the same day you start. This all-purpose filler is great for filling small holes or scratches, but it is also very strong for rebuilding rotted or missing pieces of the original surface. Bondo® All-Purpose Putty is formulated slightly thicker than some other fillers, making it easier to apply to vertical surfaces such as door jambs or walls where dripping and running are concerns.
Recommended Applications
Bondo® All-Purpose Putty can be used to fill, patch and repair a broad range of surfaces.
Cracks in concrete surfaces
exterior wood
Metal gutters
Knotholes in wood
Loose tile
Wood shingles
Fencing
window sills
Doors and door frames
Brick and stone
Drywall
Fast, Same Day Repairs
Why wait hours or days to complete a repair? With Bondo® All-Purpose Putty, you can complete professional looking repairs in less than 30 minutes instead of hours or days. The secret to a fast, permanent repair is in the two-part technology. By mixing the filler with the cream hardener (included with the filler), you can sand the putty in 15 minutes and paint it in only 45 minutes.
Strength to Restore and Rebuild
From the smallest to the largest of home improvement projects, Bondo® All-Purpose Putty can handle nearly any repair – fill minor holes or scratches, or rebuild entire missing pieces. It is very easy to mix using the included tube of cream hardener. Also included is a strong technological advantage: when the filler and hardener are mixed, a reaction occurs which allows the filler to chemically bond to the surface for a permanent repair. The two-part wood filler cures quickly, making it easy to spread while adhering it to the surface you are repairing. For more advanced repairs, Bondo® All-Purpose Putty can be applied in layers to rebuild damaged or missing pieces of the repair surface. Unlike slower drying water- or solvent-based fillers that cure by evaporation, Bondo® All-Purpose Putty chemically cross links to cure for a faster, more durable repair. As a result, Bondo® All-Purpose Putty is water resistant and will not shrink. This saves money, and allows you to make professional-looking repairs that last.
Bringing Science to the Art of Home Repair
A brand of 3M, Bondo is well known among collision repair professionals for the famous body filler. This all-purpose putty expands the capabilities into your home, and beyond. It is another way that 3M applies science to life, and helps you restore and maintain the beauty and value of your home or shop.
- IDEAL FOR REPAIRING VERTICAL SURFACES. Thicker formula for doors, walls & siding
- VERSATILE SOLUTION. Durable results for patch and repair
- TWO-PART FORMULA. Chemcially bonds with surface to adhere permanently
- INTERIOR OR EXTERIOR USE on drywall, metal, painted wood, and more
- FAST-CURING FORMULA. Sandable in 15 minutes
- Paintable and stainable in 25 minutes
- Forumula is non-shrinking
- Water Resistant
- Blue Bondo® Cream Hardener included
- Light gray when mixed, helping blend with surfaces for consistent appearance
| 3M ID | 7010364415 |
|---|---|
| Part number | 20052 |
| Keywords | 20054 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 0.889 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 125.83999183746398 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9599095108235618 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.631420740168094 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2062.148 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.74 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.76 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.76 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 463.47832656295236 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.200077020695917 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.8916166733580635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7595.049 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3265.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2218.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1331.5920635966606 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 880.4910012044514 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 399.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


