Bondo® All-Purpose Cream Hardener 20058, 2.75 oz, 6 per case
| UPC | 00076308200589 |
|---|---|
| 3M ID | 7010327931 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use with 3M's Many Lines of Car Body Filler
Bondo® All-Purpose White Cream Hardener is a hardening agent designed to work with all fillers, putties and glazes. The creamy consistency mixes easily and quickly. This hardener combines the best of ease of use and quality final results.
Formulated for Convenience
When mixed with a 2-part filler, a chemical reaction occurs which allows you to make high-quality, long-lasting repairs to metal, masonry, concrete, painted wood, bare wood, drywall and more. The resulting repair can be sanded in 15 minutes and painted in only 45 minutes. The product once mixed with the filler/glaze dries to the natural color of the filler/glaze which can be easily covered with most primer and paint.
White Cream Hardener Offers the Benefit of a Neutral Color
Bondo® White Cream Hardener is ideal for situations in which a neutral color is preferred. The white color allows for keeping the mixture the natural color of the filler/glaze or adding a customized tint if necessary.
Formulated in Controlled Conditions
This cream hardener is formulated and packaged under temperature-controlled conditions to ensure freshness and maximum performance. Mixing auto body filler and cream hardener is an easy task. To reduce the chance of creating pinholes, avoid mixing in a circular pattern, which can force air into the mix. Mixing should be done in a back and forth wiping or folding motion.
Use During the Fill Stage of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Bondo® Blue Cream Hardener is easy to use by simply mixing with Bondo® All-Purpose Putty or Bondo® Wood Filler
- When Putty or Filler and Hardener is mixed a chemical reaction occurs to create a mixture that will deliver a strong, long-lasting repair.
- Quick-curing formula is sandable in 15 minutes and paintable in 45 minutes
- Repairs drywall, metal, masonry, painted wood, plastic, and more
- Ideal for repairing vertical surfaces such as doors, walls and siding
- Designed for interior and exterior projects
- Easy-to-mix consistency ensures perfect results
- Non-Shrinking, and water resistant.
- When Filler and Hardener are mixed, it will feature a light gray color once cured
- Formulated and packaged under controlled conditions
| 3M ID | 7010327931 |
|---|---|
| Part number | 20058 |
| Keywords | 20058 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 94.801 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.07098428370085 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20900042917388578 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.968 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 92.986 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 330.03172502407995 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7539999625655078 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2299942346913817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5408.251 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 795.601 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 557.916 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98279.99695369469 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 464.9990034003438 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 301.3476615578873 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1610520.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 136.689 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.825 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1470 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1470 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 245 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |


