Bondo® Tack Cloth, 00813, 24 per case
| UPC | 00076308008130 |
|---|---|
| 3M ID | 7100152962 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Wipe Away Dust Particles
You can hardly see dust particles before painting, but they really show up after painting. That's why you want to use the Bondo® Tack Cloth to take off final dust on the car right before you paint. In fact, it is always advisable to wipe down a car in between coats of every base coat. This tack cloth is an automotive-grade cloth containing a tack substance designed to remove fine particles of dust, lint and dirt that could diminish the quality of painted surfaces. The cloth is made to actually pick up tiny particles rather than just move them around.
Sources of Dust Contamination
There are many ways dust and contaminants can reach your vehicle during the painting process, making a thorough wiping down with a tack cloth highly advisable. Sources include unfiltered air entering the spray booth and work cloths that shed dust and lint. You should try to control these sources to less the effects of dust contamination.
An Intelligent Preventive Measure
Wiping down a primed or base-coat surface with a tack cloth is a simple and inexpensive step to prevent unpleasant consequences. Once annoying dust particles show up to roughen the surface, you can either choose to accept a substandard paint job or sand down the surface to eliminate the roughness.
Use During the Paint and Finish Stages of the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M’s Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
- Cloth removes dust, lint and dirt from panels before priming and painting
- Helps ensure blemish-free finishing for all paintable surfaces
- Cleaning the surface helps prevent dust nibs and other defects
- Tacky material picks up loose particles
- Leaves no drag marks on cleaned area
- Use to wipe down a car in between coats of every base coat
- Pack contains (1) 18" x 36" tack cloth
- Automotive Grade cloth
- Use during the Paint and Finish stages of the 3M™ Body Repair System
| 3M ID | 7100152962 |
|---|---|
| Part number | 813 |
| Keywords | 813,0813,00813,bondo 813,bondo 0813,bondo 00813,tack cloth,bondo tack,bondo tack cloth,bondo cloth,bando clothing,bondo fiberglass cloth,bondo tack cloth,bondo 20128 fiberglass cloth - 8 sq. ft,bondo fiberglass cloth tape |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Tack Cloths & Pads |
| Anti-static | No |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.1 |
| Base - Metric Gross Weight | 56.699 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.161 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.143 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.494 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.62676169446827 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12499989803620373 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.1 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 321.625 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.161 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.143 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.494 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 158.58850615339026 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.9499718877546375 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.48148958061177266 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.748031496062992 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2598.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 430.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 218.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 451.947637478999 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 211.85541546917997 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 96.096 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 10560 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 10560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 40 |

