Bondo® Aerosol Trigger 128, 12/Case
| UPC | 00076308001285 |
|---|---|
| 3M ID | 7100226090 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For greater control and smoother application during auto body painting – without the added expense of a professional spray gun – the Bondo® Easy Finish® Aerosol Trigger is simple, practical and economical. Designed to slip on quickly and snap cleanly over standard aerosol paint cans, it transforms the messy and inefficient vertical button operation of a can into the clean point-and-shoot flow of an auto body shop spray gun.
The durable, easily cleanable plastic handle features a comfortable, natural design for an easy grip and nearly effortless trigger-pull operation. The safety lock is just as simple, allowing you to prevent accidental spray at any point during the process.
Painless Paint Application from 3MThe Bondo® Easy Finish Aerosol Trigger takes the pain out of applying paint from an aerosol spray can. It’s another science-driven product from 3M, making auto body and collision repair faster, easier and more cost-efficient for professionals and do-it-yourselfers.
- Promotes smoother, more professional paint application without the expense of professional equipment
- Lends superior spray gun control to messy, inefficient aerosol can operation
- Slips and snaps easily onto standard aerosol cans
- Handle designed to fit hand for comfort and ease of use
- Safety lock prevents accidental spraying
| 3M ID | 7100226090 |
|---|---|
| Keywords | 128 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Sprayer Accessories > Aerosol Triggers |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Bondo® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 49.895 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.572 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.65997228057448 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10999964571714467 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10619887631707738 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1289.006 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 48.171 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.572 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 511.4339579072859 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6749995155341788 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2743865158049286 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8380.901 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 759.767 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 578.052 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85067.0992680568 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 261.99955700313035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 160.57368866235558 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.330708661417326 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.394 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.835 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.126 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1512 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1512 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |


